Oliwin, perydot i chryzolit – to trzy różne nazwy, które mogą wprowadzać w błąd, bo opisują ten sam minerał. Chryzolitem nazwali go starożytni Grecy, od słowa chrysòlithos, czyli żółty lub złoty kamień. Z języka arabskiego, od słowa faridat wzięła się nazwa peridot lub perydot, co można tłumaczyć jako kamień szlachetny. Zaś oliwin pochodzi z łacińskiego olive i nawiązuje do koloru oliwek. W artykule:
- Kamień oliwin. Skąd pochodzi i gdzie jest wydobywany
- Oliwin – kamień z efektem kociego oka
- Magiczne właściwości oliwinu
- Właściwości zdrowotne oliwinu
- W czym oliwin pomoże znakom zodiaku
- Kiedy nosić biżuterię z oliwinem
- Jak oczyszczać minerał oliwinu
Kamień oliwin. Skąd pochodzi i gdzie jest wydobywany
Jak widać, oliwin jako kamień naturalny był znany i ceniony już od czasów, gdy 3500 lat temu wydobywano go na terenie Egiptu i na wyspie Topasos (obecna nazwa Zeberget) na Morzu Czerwonym.Legenda głosi, że był ulubionym klejnotem Kleopatry. W średniowieczu Topasos zajęci krzyżowcy i przemianowali na wyspę św. Jana. Przyczyniło się to do rozpowszechnienia tego kamienia w Europie, który nazywano „szmaragdem krzyżowców”, stosowano jako talizman i przypisywano mu magiczne właściwości.
Oliwin to nazwa całej grupy minerałów zaliczanych do krzemianów, choć zazwyczaj odnosi się tylko do kryształów o zielonej barwie. Powstały głęboko w płaszczu ziemi, w skałach magmowych, wynoszonych na powierzchnię podczas aktywności wulkanicznej. Dlatego jego złoża występują tam, gdzie były niegdyś lub nadal są czynne wulkany. Spotyka się je w dużych skupiskach, ale pojedyncze okazy są drobne.
Oliwiny wydobywa się w Stanach Zjednoczonych, Egipcie, Birmie, Norwegii i Pakistanie. Niewielkie okruchy tych kamieni można znaleźć na Wyspach Kanaryjskich. Oliwin w okruchach występuje w Polsce – w trzeciorzędowych skałach bazaltowych z rejonu Sudetów. Zawierają go także niektóre meteoryty.
Oliwin – kamień z wyjątkowym efektem kociego oka
Najłatwiej zidentyfikować go po jego unikalnej barwie. Charakterystyczny kolor zawdzięcza domieszkom jonów magnezu i żelaza. W zależności od ich wzajemnych proporcji nadają mu one zabarwienie od żółtego po oliwkowe. Zdarzają się oliwiny o barwie brązowej, a nawet czarne. Bywają także okazy bezbarwne.
Od innych zielonych kamieni odróżnia go szklisty i oleisty połysk. Wypolerowany oliwin wygląda jak zastygła kropla oliwy. Charakterystyczny dla niego jest efekt kociego oka, widoczny na wypolerowanej powierzchni w postaci wąskiej, świetlistej smugi wędrującej podczas obracania. Ma twardość 6,5-7 w skali Mohsa, jest zatem twardszy niż szkło i niełatwo go zarysować. Mimo to należy do minerałów nietrwałych, bo wchodzi w reakcje z różnymi substancjami. Z czasem może blaknąć.
Magiczne właściwości oliwinu. Zapobiega atakom energetycznym
Jest kryształem związanym z czwartą czakrą – serca – gdzie rodzi się miłość, przyjaźń współczucie oraz przeznaczonym Lwu. Ze względu na zielony kolor przypisuje się go także zodiakalnemu Bykowi. Nasi przodkowie słusznie nazywali go kamieniem ochronnym. Zapobiega atakom energetycznym, uspokaja nerwy i poprawia nastrój, zapewnia spokojny sen, bez koszmarów.