Spadające gwiazdy to kawałki gwiezdnej materii, która wchodząc w naszą atmosferę, spala się, zostawiając za sobą białą łunę światła.
Czy spadająca gwiazda przynosi szczęście?
Już starożytni wierzyli, że spadająca gwiazda to coś wyjątkowego i przynosi szczęście. Legenda mówi, że grecki astronom - Ptolemeusz, patrząc na spadające gwiazdy mówił, że to bogowie przypatrując się ludziom, robią przerwę w niebie. I właśnie z tej szczeliny spadają na Ziemię gwiazdy. Skoro akurat bogowie patrzą, to może też słuchają tego, o co chcemy ich poprosić?
W noc spadających gwiazd pomyśl życzenie.
Przygotuj listę życzeń. Jedno dla swojej rodziny, jedno dla świata i jedno dla siebie. Usiądź pod gołym niebem, ciesz się jego widokiem. Kiedy zobaczysz pierwszą spadającą gwiazdę poleć jej pierwsze życzenie. Tak samo zrób z kolejnymi. Na koniec powiedz: Wierzę i ufam. Spełniło się!
Grecy wierzyli, że spadające gwiazdy to dusze przodków.
Żydzi i Chrześcijanie uznawali je za anioły albo demony. W Chile dla wzmocnienia i utrwalenia mocy spadającej gwiazdy w tym samym momencie podnosi się z ziemi mały kamyczek, Filipińczycy zawiązują wtedy mały supełek na bawełnianej chusteczce do nosa.
Masz kłopoty? Poproś Perseusza o wsparcie.
Jeśli akurat teraz masz w życiu kumulację nieszczęść, poproś Perseusza o pomoc. To on zgodnie z mitologią – kiedy nikt się tego nie spodziewał – uwolnił piękną Andromedę z rąk potwora Wieloryba. Ten wielki heros, syn Zeusa i Danae zasili Cię swoją mądrością i siłą i pomoże rozwiązać najtrudniejsze problemy.
Gdzie oglądać Perseidy?
Najlepiej w tych miejscach, gdzie niebo nie jest zanieczyszczone światłem, czyli obok lasu, nad morzem, nad jeziorem, czy w górach. Jeśli jesteś w mieście, rusz się - pojedź kolejką albo samochodem na jego obrzeża. Stamtąd też zobaczysz spadające gwiazdy!
Czy wiesz, że meteor to świetlny ślad na niebie, a meteoryt to mniejsze lub większe drobinki skały, którym uda się spaść na ziemię. Ostatni naprawdę duży spadł w Czelabińsku, na Uralu, w 2013 roku. Widoczny był na niebie jako świetlista kula. Miał średnicę 3 m i ważył 10 ton! Spadając rozpadł się na drobinki 50 m nad Ziemią.
A jeśli prześpisz noc spadających gwiazd, to nic straconego, bo będą jeszcze inne meteory do oglądania. Z tym że jesienią i zimą trudniej o bezchmurne niebo.
Orionidy 7–24 października na tle gwiazdozbioru Oriona.
Leonidy 8–17 listopada na tle Lwa.
Gaminidy 8–14 grudnia na tle Bliźniąt.
MW
fot.shutterstock