Kilkanaście lat temu pewien przedsiębiorca z Hongkongu zapłacił aż 641 tys. dolarów za numer rejestracyjny dla samochodu. Numer składał się z samych ósemek. Dlaczego? Otóż w dialekcie kantońskim „osiem” wymawia się tak samo, jak chiński znak oznaczający „pomyślność”.
Liczby szczęścia według Chińczyków
Taką samą popularnością cieszą się w dzisiejszym Państwie Środka szczęśliwe cyfry w adresach, numerach telefonów, pięter, budynków, pokoi itp. Wiara w oddziaływanie liczb w Chinach jest tak powszechna, że nawet komuniści z nią nie wygrali. Chińczycy wierzą, że skoro świat można sprowadzić do proporcji i formułek matematycznych, to działa to w dwie strony i cyfry muszą wpływać na człowieka. W nich odzwierciedlają się zasady funkcjonowania świata i wyrażona jest istota Tao. Są kluczem do zrozumienia tego, co nas otacza. Zawierają ogromną energię, którą warto wykorzystać dla dobra ludzi. Przykładem są złote proporcje stosowane w dawnej architekturze.
Również podstawy feng shui opierają się na zależnościach matematycznych. W systemie tym ważne są nie tylko zgodne z zasadami numerologii wibracje imienia, nazwiska czy różnych dat, ale również numery na drzwiach wejściowych do domów, mieszkań i firm, którym przypisuje się niezwykłe znaczenie: przyciągają dobre lub złe energie, przyczyniają się do sukcesów bądź niepowodzeń. Znawcy tematu twierdzą, że przy numerze dwu lub trzycyfrowym powinno się zawieszać na drzwiach każdą kolejną cyfrę nieco wyżej od poprzedniej. W ten sposób zwiększa się przepływ życiodajnej energii.
Oto szczęśliwe liczby i ich znaczenie
2 – Łatwe osiąganie celu, przychylność losu, prosta droga do kariery i zapewnienia dobrobytu.
3 – Życie i narodziny.
6 – Długowieczność. Szóstka przyciąga bogactwo, dobra materialne, usuwa przeszkody i ograniczenia w dążeniu do celu.
8 – Pomyślność, przede wszystkim finansowa, sukcesy ekonomiczne, dobre przedsięwzięcia i bogactwo. Ósemka uchodzi też za symbol nieskończoności.
9 – Długowieczność i dostatnie życie, uznanie w oczach najbliższych do końca życia. Dziewiątka wyraża też jedność Nieba i Ziemi.
18 – Pewna pomyślność.
Pechowe liczby w Chinach
Tych liczb lepiej unikać:
1 – Uznawana za niepomyślną ze względu na swą nieparzystość i sprzeczność z zasadami dualizmu Wszechświata. Jedynka może mieć jednak aspekt pozytywny – to nowy początek prowadzący do zwycięstwa.
3 – Uważana za pechową jako cyfra nieparzysta, gdy występuje sama lub z inną nieparzystą. W aspekcie pozytywnym trójka może symbolizować ożywienie i ruch, a nawet przyciągać niespodziewaną pomoc z zewnątrz.
4 – Może sprowadzić nieszczęście. Przypisuje się jej pechowe znaczenie, ponieważ wymawia się podobnie jak chińskie słowo oznaczające „śmierć”. Stąd Chińczycy wiązali czwórkę z troskami.
11 – Uchodzi za liczbę niepomyślną. Niedawno chińska prasa rozpisywała się o sędziach, którzy zażądali przebudowy schodów w gmachu sądu tylko dlatego, że posiadały 11 stopni. A miało to miejsce w Shenzen, uchodzącym za najnowocześniejsze miasto Chin.
14 – Stanowi połączenie negatywnego oddziaływania jedynki i czwórki i oznacza: „pewną śmierć”.
Liczby wielocyfrowe mnożą szczęście lub pecha
Mistrzowie feng shui uważają, że te liczby oddziałują najsilniej. Energia pojedynczej cyfry jest słaba, może wyrażać izolację. Liczb wielocyfrowych nie sumowano w sposób numerologiczny, lecz przy interpretacji łączono znaczenia każdej z cyfr. Oto kilka takich zestawień:
10 – Pewność w osiąganiu celu.
28 – Dwójka to łatwość w osiąganiu celu, a ósemka bogactwo, stąd 28 wyraża „łatwe osiągnięcie bogactwa”.
36 – Pobudzenie materialne, inwestycje finansowe.
88 – Podwójny sukces finansowy, pomaga odzyskać równowagę energetyczną. Umieszczanie podwójnej ósemki zalecane jest jako remedium na źle zaprojektowane domy.
102 – Pewny sukces.
104 – Pewna śmierć.
744 – Zestawienie sprzyjające nieszczęściu. Uważa się, że przy liczbach wielocyfrowych najistotniejsza jest ostatnia cyfra.
163 – Żyć wiecznie.
8222 – Bardzo łatwe osiąganie pomyślności.
Powtarzające się liczby są szczęśliwe
Chińczycy cenią takie powtórki, np. 2828 lub 3838, jak również numery zawierające w sobie lustrzaną odbitkę, np. 63/36. Powtarzanie lub odbijanie ciągu liter potęguje ich znaczenie symboliczne. Dlatego nawet dziś poszukuje się ich w różnych numerach, np. rejestracji samochodu albo cenie produktu. Często tak ustala się cenę, aby była korzystna energetycznie, np. 88 zł 99 gr. Biznesmeni są skłonni ją nawet zmienić (ciekawe, czy też obniżyć?), by nie zawierała cyfr nieszczęśliwych. Zdarzyło się, że pewien chiński przedsiębiorca zażądał przepakowania towaru na paletach, bo w paczkach było po cztery, a nie osiem sztuk!
W Europie czy w USA są hotele, w których nie ma pokoju czy nawet piętra o numerze 13. To jednak rzadkość, podczas gdy na Tajwanie, w Hongkongu, czy w chińskich dzielnicach na Zachodzie nie sprzeda się domu z nieszczęśliwym numerem ulicy. Jedyny „ratunek”, to obrysowanie cyfr kółkiem albo zapisanie ich jako liczby łacińskie. A kto jest szczęściarzem i jego dom ma pozytywny numer, powinien wyeksponować to ozdobnym szyldem. To sprzyja osobistemu rozwojowi.
Tekst: T.Z.
Foto: Unsplash