Ptakom przypisywano magiczne właściwości, uważano, że są bliskie bogom i zadzierano wysoko głowy w poszukiwaniu małych, skrzydlatych przyjaciół. Rozejrzyj się, nastaw uszu… Może wokół ciebie też krąży skrzydlate szczęście!
SKOWRONEK dla radości
Symbol wiosny, radości, dobrej, pozytywnej energii od samego rana. Jego śpiew o świcie każdemu, kto go usłyszał, dobrze zapowiadał cały dzień. Dawniej był zegarem rolników. Z nim wstawali do pracy w gospodarstwie, z nim przed zmierzchem prace polowe kończyli. Wierzyli też, że sen o tej pięknie śpiewającej, polnej ptaszynie wróży pomyślność.
BOCIAN na szczęście
Szczególnie upodobał sobie Polskę. Gniazda wije u nas aż 25 procent tych ptaków. Czują się tu dobrze m.in. dlatego, że chroni je nasza słowiańska miłość do nich. Każdy gospodarz marzy, żeby to w jego gospodarstwie osiedliła się bociania para. Ich gniazdo oznacza pomyślność i dobre plony. To też nobilitacja w oczach sąsiadów. Bo bociany wybierają ponoć gospodarstwa dobrych, uczciwych ludzi.
Był traktowany też jak żywy amulet przeciwko chorobom i nagłej śmierci. Toteż ludzie robili, co mogli, by go do siebie zwabić. I sami budowali dla niego wielkie gniazda na stodole albo na specjalnie postawionych drewnianych słupach. Źle wróżyło, jeśli bociek przedwcześnie je opuścił. Albo nie wrócił do niego następnej wiosny.
JASKÓŁKA - dobra nowina
Zwinny, szybki, jazgotliwy, wdzięczny ptaszek. Herold wiosny, symbol promyka słońca, odrodzenia i nowego życia. Jaskółka pod zadaszeniem oznaczała dla domowników dary losu. Zaś jej świergot usłyszany z rana jako pierwszy dźwięk po przebudzeniu wróżył człowiekowi w tym dniu dobrą nowinę. Ukochany ptak rolników – jej niskie loty zapowiadały opady. Do dziś mawia się: „Kiedy się jaskółka zniża, deszcz się do nas zbliża”. A gdy przecinała drogę rybakowi idącemu na połów – zwiastowała branie.
KUKUŁKA na kasę
Od wieków uchodziła za ptaka wróżebnego. Jej kukanie przepowiadało pannom zamążpójście, a liczba kuknięć – lata, które dzielą dziewczyną do ślubu. Wierzono także, że kukanie kukułki pomnaża gotówkę. Warunek? Ten, kto je usłyszy musi mieć przy sobie choćby monetę. Stąd zresztą wzięło się przysłowie: „Kukułka go przy pieniądzach okukała”.
SŁOWIK na miłość
Niepozorny, brązoworudy ptaszek i kto raz jego pieśń usłyszy, nie zapomni jej nigdy. Człowiek nazwał go królem ptaków śpiewających i uznał za symbol zakochanych. Z jednej strony jego nocne trele to symbol beztroski, radości i zakochania, choć nie zawsze szczęśliwego. Z drugiej strony – zwiastun łez tęsknoty i żalu po stracie. Śpiew słowika usłyszany w nocy przez konającego wróży lekką śmierć. Do dziś mówi się, że „kto zabije słowika, ten zasmuci anioła”.
Wpadło Ci w oko wyjątkowe, przepiękne pióro, wobec którego nie możesz przejść obojętnie? To może być znak, że Twój Anioł jest bardzo blisko Ciebie. Podnieś je, zabierz ze sobą i schowaj. Traktuj je jak talizman na szczęście. Co oznacza kolor tych piór?
Białe – Twój Anioł stróż jest tutaj!
Czarne – czas na przebudzenie duchowe
Czarno-białe – szansa na coś dobrego
Żółte – gratulacje, jesteś na dobrej drodze
Niebieskie – rozwijaj swoje zdolności
Zielone – po wielu przeciwnościach losu niebawem przyjdzie spokój
Różowe – zapowiada się nowa wielka miłość
Tekst: Malwina Maj, PZ