Skąd się wzięło Halloween? Czy coś je łaczy z celtyckim Samhain i naszymi Dziadami? W artykule:
- Jak obchodzi się Halloween?
- W Irlandii obchody Halloween to święto państwowe
- Skąd się wzięło Halloween na świecie?
- Celtycki sabat Samhain. Święto obchodzone 3 dni
- Halloween w Polsce przypada na czas smutku i zadumy
- Czy Dziady to polskie Halloween?
- Jak obchodzić Halloween 2024
- Zabawy na Halloween
Jak obchodzi się Halloween? Cukierek albo psikus!
Jak Ameryka czy Anglia (albo inne zachodnie państwo) długa i szeroka, od rana wszyscy szykują się na wieczorne bale przebierańców. Na ulice wybiegają grupy dzieci przebrane za postaci rodem z filmów grozy, czyli upiory, kościotrupy, wampiry, wilkołaki, strzygi i czarownice. Oczywiście wszystko odbywa się pod dyskretną kontrolą rodziców.
Halloween dla dzieci
Owe najdziwniej poprzebierane kilkulatki – niczym nasi kolędnicy – stukają do każdych drzwi po drodze. A gdy gospodarze otwierają, one z najbardziej ponurymi minami, na jakie je stać (choć trudno, bo zabawa jest doskonała), ogłaszają: „Trick or treat”, co oznacza „Cukierek albo psikus!”.
Kto jest skąpy i nie da dzieciom do koszyczka fanta, ten narazi się na psikusy i będzie miał pecha do pieniędzy przez cały następny rok. Dlatego nawet Szkoci w ten dzień stają się hojni. Trzeba mieć przygotowane tego dnia stosy najróżniejszych słodyczy, bo nie wiadomo, ile dziecięcych grup zastuka do drzwi. A żadna nie może przecież odejść z pustymi rękami.
W Irlandii obchody Halloween to święto państwowe
W XIX wieku irlandzcy imigranci zarazili Halloweenem całe Stany Zjednoczone, a w XX wieku tradycja ta stała się popularna także poza Wyspami Brytyjskimi. W Irlandii jest to nadal święto państwowe. Nazwa święta Halloween pochodzi od All Hallow’s Eve, czyli wigilii Wszystkich Świętych.
Skąd się wzięło Halloween na świecie? Historia święta to celtyckie Samhain
Wbrew pozorom Halloween nie jest to wcale nowe, komercyjne święto, ale stara tradycja celtyckiego święta Samhain. Halloween to huczne pożegnanie jesieni i powitanie zimy. W ten czas boginie schodziły do piekieł, aby szukać tam zaginionych bohaterów, a strzygi i upiory tylko na tym korzystały i na chwilę wypełzały na świat. Wierzono, że na jeden dzień odwracał się porządek świata, trzeba więc było upodobnić się do strzyg, aby złe duchy nie zrobiły nikomu krzywdy.