Barwy w otoczeniu mają duży wpływ na twój nastrój i samopoczucie. Zwolennicy chromoterapii uważają nawet, że mogą leczyć!
Poznaj magiczne znaczenie kolorów
Zwracając uwagę na kolor swoich ubrań, dostroisz się do komunikacji z otoczeniem. A jeśli chcesz pozostać niewidzialnym dla psychicznej energii innych, załóż coś czarnego lub białego.
Czarny
to w naszym kręgu kulturowym prestiż, władza, powaga, inteligencja. Ludzie, którzy sobie go upodobali, są z reguły ambitni, ale i wrażliwi. Dosyć łatwo pobudzają się emocjonalnie (choć też często starają się to ukryć).
Czarny kolor mówi innym, żeby cię traktowali poważnie. Dla Polaków to przede wszystkim kolor żałoby i opłakiwania, ale też ulubiona barwa magów i czarowników. Noszony na większe wyjścia i przy okazji spotkań grupowych może chronić przed niechcianym wpływem. Kolor ten działa jak tarcza – odbija zło.
Brązowy
kojarzy się z ziemią, a więc czymś niezawodnym, mocnym i stabilnym. I właśnie w ten sposób odbierani są ludzie, w których garderobie przeważa ten kolor.
Osoby lubiące brąz z reguły są konserwatywne, szanują starszych, szukają spokoju i stabilności. W oczach innych są rzetelni, inteligentni i rozumni. Brązowy kojarzy się z jesienią, płodami ziemi, obfitością i bogactwem natury. Jeśli chcesz dodać sobie trochę pewności siebie i poczuć mocne uziemienie, ponoś przez jakiś czas bluzkę albo apaszkę w tych odcieniach.
Różowy
to kolor typowy dla flirciarskiej dziewczyny. Jednak nawet kobiety dorosłe, kiedy chcą podkreślić swoją kobiecość, stosują delikatne odcienie różu. Jego rozpudrowane i złamane tony mogą kojarzyć się z wyrafinowaniem.
Jeśli chcesz dodać sobie stylu, zaopatrz się w ubrania w tym kolorze. Dodaje spokoju i luzu. Zmniejsza poziom agresji. Osoby, które kochają róż, są zwykle romantykami, optymistami i cenią sobie komfort. Niektórzy uważają, że to nie czerwony, ale różowy jest prawdziwym patronem miłości.
Zielony
najczęściej noszą osoby aktywne, stabilne finansowo, emocjonalnie, troskliwe. W chromoterapii uznawany jest za barwę relaksującą i działającą kojąco. I nic dziwnego, bo podobnie działa przebywanie na łonie natury,
w otoczeniu zieleni drzew i krzewów.
Jeśli chcesz dobrze wypaść w czasie jakiegoś wystąpienia, dodając sobie jednocześnie animuszu, włóż coś w tym kolorze, choćby tylko bieliznę. Ale jeśli masz słabszy moment, mniej energii i chcesz pozostać niezauważony, raczej nie zakładaj go na siebie.
Niebieski
powoduje, że mamy do danej osoby zaufanie. Jest to dobry kolor do noszenia do pracy. Ludzie mają tendencję do kojarzenia go z inteligencją, zaufaniem i spokojem.
Lubią go osoby życzliwe, sympatyczne, uprzejme, a nawet nieśmiałe. Są to ludzie spokojni i opanowani. Niebieski może kojarzyć się też z nieboskłonem i wodą. To kolor dobrego przepływu, pomaga rozwijać pozytywną komunikację z innymi, łagodzi konflikty i gasi spory. Pomaga również koić rozhulane emocje.
Czerwony
to kolor mocy i pasji. Wybieraj go, jeśli chcesz akurat komuś zaimponować. Kolor ten łączy się z naszym stosunkiem do pieniędzy i tym, jak poruszamy się w świecie finansów. Jasne odcienie czerwieni zwracają uwagę otoczenia. Przyciągają spojrzenia mężczyzn.
Osoby lubiące ten kolor łakną uwagi, są pobudliwe i skoncentrowane na sobie. Jeśli zwykle nosisz ubrania w kolorach stonowanych, zrób eksperyment i załóż raz coś w odcieniu czerwieni. Poczuj siłę, która płynie z tego koloru.
Żółty
zwiększa produkcję serotoniny w mózgu. Jeśli założysz żółtą sukienkę lub koszulę, poprawisz nastrój nie tylko sobie, ale też ludziom przebywającym w twoim otoczeniu. Barwa ta przyspiesza metabolizm, podkręca kreatywność.
Ci, którzy go noszą, są aktywni, lubią przygody, ale bywają również marzycielami. Głęboka żółć, która kojarzy się ze złotem, była kolorem szat cesarskich. Jeśli chcesz poczuć się luksusowo i docieplić się jesienią, kup i noś dodatki w tym kolorze.
Biały
wybierają ludzie w okresie, kiedy zaczynają coś nowego w swoim życiu lub wchodzą w nowy rozdział. Biały kolor przyciąga ludzi kochających wolność oraz optymistycznie patrzących na życie. Rzadko odpycha innych. Może kojarzyć się z czystością i niewinnością, dlatego jest to kolor sukni panny młodej. W Azji jest kolorem żałoby, a u nas zakłada się go chętnie zwłaszcza latem, bo jest w nim najchłodniej.
Zakładaj ten kolor zawsze wtedy, kiedy chcesz poczuć komfort i swobodę.
Fioletowy
oznacza, że jesteś kreatywny, kochasz sztukę. Osoby wybierające ubrania w tym kolorze są wrażliwe, namiętne, marzycielskie, lubią mistycyzm. Są też nieprzewidywalne, trudno czasami sobie z nimi poradzić. Kolor ten ma właściwości ochronne. Jest dobry na wyjścia, ochroni cię przed niechcianym wpływem.
Szary
przywołuje równowagę. Osoba, która zakłada go na siebie, chce pozostać „niewidzialna”. Szary jest odbierany jako kolor ludzi statecznych oraz dojrzałych, którzy cenią sobie spokój. Dlatego wielu mężczyzn w średnim wieku wybiera szare garnitury, a starsze kobiety szare sukienki, starając się w ten sposób zachować neutralność.
Paski
działają jako blokady bodźców z otoczenia, odfiltrowują hałas i nieistotne wskazówki z eteru. Dodają wigoru i przebojowości. To deseń, który upodobała sobie Coco Chanel, zainspirowana strojem normandzkich rybaków. A koszulka w niebieskie prążki to znak rozpoznawczy Pabla Picassa.
Kwiaty
bardzo mocno przyciągają wzrok, możesz otrzymać od nich więcej informacji z poziomu astralnego i mieć szerszy obraz rzeczywistości. To ulubiony wzór stylu boho, a oryginalnie dzieci kwiatów, czyli hipisów. Promowali oni wolną miłość i pokój, symbolem tamtej epoki jest kwiatek włożony w lufę strzelby.
Koła i sfery
chronią przed energetycznymi atakami. Kształtem przypominają oko, które obserwuje potencjalnych intruzów. Odpychają złą energię i chronią. Mają działanie przyciągające i hipnotyzujące.
Tekst: Paweł Anusiewicz