Motanki - słowiańskie lalki mocy
Nasze słowiańskie przodkinie nadawały ważność i moc wielu elementom otaczającej je rzeczywistości. Życie toczyło się wolniej, w zgodzie z rytmem pór roku, jak również z etapami życia człowieka. Mądre i doświadczone trudami życia kobiety wierzyły w to, że poprzez wykonywanie rytuałów i podtrzymywanie tradycji, mogą wpłynąć na bieg wydarzeń.
Jedną z form tworzenia amuletów stało się motanie lalek. Najbardziej znane lalki-amulety Słowian to: Żarnuszka opiekująca się domostwem, Różanica przyciągająca męża, Podróżniczka chroniąca w trakcie podróży czy Lichomanka odpędzająca choroby.
Motanki - jak je dawniej wytwarzano?
Słowiańskie kobiety miały w zwyczaju plecienie motanek w grupie lub z dziećmi, najlepiej blisko natury np. na zielonej polanie lub nad jeziorem. Obowiązywały ustalone reguły. Lalki-motanki wykonywane były z mieszanki skrawków materiałów związanych z osobą je wykonującą. Mogły to być kawałki znoszonych ubrań, koców, chust czy obrusów. Zależało to od roli lalki, np. jeśli miała chronić dziecko należało użyć fragmentów jego ubrań itp. Jedynym zastrzeżeniem było to aby nie używać igły z nitką, nożyc czy innych ostrych przedmiotów. To dlatego, że wg Słowian „skaleczenie” motanki mogło źle wpłynąć na los osoby, którą miała się ona opiekować.
Najbardziej wyjątkową i magiczną częścią motanki było jej „serce”. Serce, czyli środek motanki, wypełniano np. ziołami, nasionami czy roślinami. Również tu słowiańskie kobiety szczyciły się znajomością symboliki – tak np. słoma wypełniająca lalkę mogła symbolizować ciepło i bezpieczeństwo rodzinnego domu, a więc nadawać się do lalki ochronnej dla domu, natomiast zioła takie jak szałwia były stosowane w rytuałach oczyszczających i motankach pełniących taką funkcję.
Tradycyjne kukiełki w swojej formie przypominały postaci ludzkie. Ozdabiano je nawet strojem przypominającym ten, który nosiły kobiety. Każda lala miała chustę zawiązaną na głowie. Natomiast nigdy nie nadawano lalkom twarzy, ponieważ wierzono, że w ten sposób można przypadkowo przesłać moc obcej osobie, którą mogłaby przypadkowo przypominać z wyglądu. Motanki towarzyszyły Słowianom w codzienności – można było zabierać je w podróż, istniały kukiełki przeznaczone do zabawy dla dzieci, jak również stałe elementy ochronnej dekoracji domu.
Stwórz własną motankę
Do wykonania motanek warto znaleźć czas tylko dla siebie, ciche miejsce, w którym będziemy mieć zapewniony spokój, najlepiej jakby to była przestrzeń, którą uznajemy za magiczny kobiecy kącik. W stworzeniu wyjątkowej atmosfery może pomóc zapalenie kilku świec, ulubionego kadzidła, wyciszenie się, a może również sięgnięcie po ludową muzykę dawnych Słowian.
Z czego robi się motanki?
W motankach uderzająco piękna jest ich prostota. Dlatego jedyne czego potrzebujesz to:
- skrawki różnorodnych materiałów w wybranych kolorach (najlepiej związanych z osobą dla której tworzymy lalkę lub z jej przeznaczeniem)
- włóczki o różnych kolorach/sznurek
Jeśli pragniesz nadać lalce wyjątkowe znaczenie to warto również zastanowić się nad wyborem tego, czym chcesz ją wypełnić. Tu najlepsze zastosowanie znajdą:
- suszone zioła czy kwiaty takie jak mięta, lawenda, rumianek, wrotycz, bylica itd.
- nasiona takie jak fasola, łuski gryki, cieciorka, ryż, groch itd.
- inne: siano, patyczki itd.
Jeśli nie masz ziół czy nasion wystarczy, że wypełnisz kukłę wolnymi skrawkami materiałów.
Intuicja pomoże w motaniu
Masz już wszystko przygotowane i zastanawiasz się jak zacząć motać lalkę? To bardzo proste. Zacznij od ręcznego porwania materiałów na odpowiedniej wielkości kawałki. Motanie polega na owijaniu materiałów i włóczki wokół siebie wedle intuicji, pamiętając jedynie o nadaniu jej wyglądu ludzkiej postaci. W trakcie tej cudownej praktyki nauczysz się, że nie we wszystkim trzeba być perfekcjonistą. Baw się materiałami i kształtami. Na koniec zawiąż na głowie lalki materiał przypominający charakterystyczną trójkątną chustę.
W trakcie motania pamiętaj by skupić się na swojej intencji. W zależności od tego, do czego lala będzie służyć – np. jeśli ma pomóc spełnić życzenie staraj się wizualizować oczyma wyobraźni pozytywny efekt jej mocy. Po wykonaniu motanki zatrzymaj się na chwilę i skup na niej wypowiadając na głos (lub w myślach) swoją intencję w zdecydowany sposób.
W tworzeniu motanek warto wykorzystać wpływ danej pory roku. Można również zasugerować się obecną fazą księżyca – księżyc rosnący będzie sprzyjał przyciąganiu tego, co chcemy by pojawiło się w naszym życiu, a księżyc malejący wesprze nasze starania o pozbycie się tego, co już nie jest nam potrzebne.
Tekst: Ewa Bartoszewska
Foto: shutterstock