Tarot nie wziął się znikąd. Karty jako takie są od niego starsze. W Europie zaistniały we wczesnym średniowieczu jako karty myśliwskie oraz karty do gry. Te same, których używamy współcześnie. W artykule:
- Tajemnica pochodzenia kart tarota
- Co łączy hazard i wróżby
- Wróżbici i okultyści pełnili role religijne
- Karty dworskie i dworskie gry w karty
- Historia tarota
- 22 Wielkie Arkana to nie przypadek
- Przełom XIX i XX wieku. Nikt nie gra, wszyscy wróżą
- Znaczenie kart tarota
- Pierwsza znana talia tarota
- Arkana Wielkie Tarota Marsylskiego
- Talia kart tarota Rider Waite
- Tradycja ezoteryczna wymazała kobiety
Tajemnica pochodzenia kart tarota
Wróżba tarota nie pochodzi ze starożytnego Egiptu, nie wymyślili jej też Cyganie. Autorami są włoscy artyści czasów renesansu, którzy kartami chcieli umilić dworskie życie. Nie wiadomo, kto wpadł na pomysł, by umieścić na nich przedziwne, zagadkowe obrazy. Symbole te są dla nas kopalnią domysłów, spekulacji, rozważań. Tajemniczy tarot odniósł spektakularny sukces i stał się najważniejszym narzędziem wróżbitów.
Co łączy hazard i wróżby
Karty są jedną z najbardziej popularnych gier hazardowych. Zadymione salony kasyn, bogaci dżentelmeni z cygarami i kieliszkiem koniaku przepuszczający swoje majątki w grze w pokera, podejrzane meliny bandytów i wyrzutków – sceny, które doskonale znamy z filmów sensacyjnych i gangsterskich. Ten szczególny dreszcz emocji towarzyszy nam również podczas seansu wróżby z kart tarota. Spotykamy się bowiem z nieznanym, z przeznaczeniem. I choć współcześnie wizyty u wróżki traktujemy nieco z przymrużeniem oka, trochę jak zabawę, to w dawnych czasach wróżenie było czymś niezwykle poważnym.
Wróżbici i okultyści pełnili role religijne
Dawniej osoby, które wróżyły – magowie, czarownicy, szamani, wiedźmy – były obdarzone wielkim szacunkiem. Uważano, że posiadają one dar od bogów i aniołów. A zatem wróżki i wróżbici pełnili funkcje religijne. Magia i szamanizm to bowiem pierwsze formy duchowości. Coś więc w tych kartach musi tkwić niezwykłego. Mają one tak wielką magiczną moc, że wyzwalają w ludziach niezwykle silne emocje, głębokie doznania i pasje. To czyni je narzędziem fascynującym, a zarazem niebezpiecznym.