Baran
Jego symbol kojarzy się z rogami. Można też w nim dostrzec ostry zarys nosa i brwi – marsową minę, którą często przybiera, zerkając na świat spode łba. A także młodą roślinkę, kiełkującą z ziemi wiosną, gdy króluje ten znak. Dwa łuki przypominają również tryskająca fontannę lub gejzer i reprezentują rozmach, entuzjazm i żywotność Barana oraz to, że emocje grają w jego życiu pierwsze skrzypce. Natomiast pionowa linia na środku to silna wola.
Byk
Wygląda jak okrągła głowa krowy z krótkimi rogami. Przyjrzyjmy się jednak uważniej. Koło oznacza słońce, łuk – księżyc. Gdzie już to widziałeś? Na głowie bogini Izydy, uważanej za wcielenie pramatki Ziemi. Byk to znak silnie związany z cyklami natury, wzrostem i płodnością. Okrąg symbolizuje również dojrzały owoc, półokrąg zaś kielich lub misę, co oddaje zamiłowanie Byka do kulinarnych i zmysłowych przyjemności. W końcu jest to zodiakalny król hedonizmu, który ceni sobie luksus i święty spokój.
Bliźnięta
Pierwsze skojarzenie – rzymska dwójka ukazująca dwoistość tego znaku. I to podwójną. Na symbol Bliźniąt składają się dwie równoległe linie pionowe i dwie poziome. Dlaczego aż tyle? Bo oznaczają one nie jedną, lecz dwie pary słynnych bliźniaków – Remusa i Romulusa, legendarnych założycieli Rzymu, oraz Castora i Polluxa, których imiona noszą gwiazdy w konstelacji Bliźniąt.
Rak
Jakiś dziwny ten krab? Nie, to – nieco tylko zmieniony – znak jin-jang, symbolizujący niechęć przedstawicieli tego znaku do zmian. Bo skoro jest równowaga, po co cokolwiek zmieniać? Symbol Raka jest zamknięty, zwinięty jak płód w łonie matki, chroniony przed światem zewnętrznym. Odzwierciedla jego księżycową, żeńską i opiekuńczą naturę. Jego symbol może również kojarzyć się z ruchem i pływami wody. Dwa koła oznaczają piersi, a wychodzące z nich łuki to matczyne ramiona obejmujące dziecko.
Lew
Jedni widzą w tym graficznym symbolu lwi ogon, inni jego pysk i zarys łapy. Czymkolwiek jest ta wygięta linia, bije z niej wielkość, siła i energia. Jak Lwem rządzi Słońce – centrum naszego całego układu planetarnego, dawca życia – tak układem krwionośnym steruje serce, według astrologii medycznej związane z tym znakiem. Dlatego też w wielkim łuku, który tworzy linia graficznego znaku Lwa, niektórzy dopatrują się symbolicznego przedstawienia aorty. Regulus z jego gwiazdozbioru, jeden z czterech strażników nieba, otwiera symboliczną bramę serca.
Panna
Symbole Panny i Skorpiona są bardzo podobne. Oba odwołują się do medycyny i farmacji, którym patronują te znaki. Panna ma jednak bardziej zaokrągloną formę, bo nasycona jest (podobnie jak Rak) kobiecym pierwiastkiem. Litera „m”, którą przypomina jej znak, nawiązuje do jego władcy – Merkurego. Ikonka przypomina również kłos. Panna włada w końcu czasem żniw i zbioru plonów, a najjaśniejsza gwiazda w tym gwiazdozbiorze nosi łacińską nazwę Spica, to inaczej Kłos.
Waga
W połowie swej rocznej podróży przez Zodiak Słońce osiąga punkt jesiennej równonocy. Symbol Wagi, która przejmuje wtedy władzę, przedstawia dokładnie połowę zachodzącego Słońca. Górna linia oznaczać może intelekt, który w tym powietrznym znaku dominuje nad ciałem – linią dolną. Górna część może kojarzyć się ze znakiem Omegi, ostatniej litery greckiego alfabetu. Całość przy-wodzi na myśl także... kapelusz – modne nakrycie głowy każdej eleganckiej Wagi.
Skorpion
Symbol tego znaku Zodiaku silnie związany jest z seksem i odnosi się do męskich narządów płciowych. Strzałka na końcu jest dokładnie taka sama jak u jego patrona Marsa. Opadające i wznoszące się linie to cykl życia, śmierci i ponownych narodzin. Patrząc na ten symbol, można mieć również skojarzenia z wężem – zwierzęciem blisko związanym ze Skorpionem, podobnie jak on niebezpiecznym. Przede wszystkim dlatego, że urażony, może czekać długo na właściwy moment, żeby zaatakować, bo tak jak on jest bardzo pamiętliwy.
Strzelec
To naciągnięty łuk, wymierzony w niebo. Strzała wypuszczona z niego może sięgnąć wysoko, poszerzając horyzonty. Poszukuje wyższych wartości, kieruje się idealizmem, moralnością i wiarą. Wartości te symbolizuje dłuższa linia. Krótka, poprzeczna kreska to zwierzęca natura znaku przedstawianego jako centaur: pół człowiek, pół koń. Każdy Strzelec w ten czy inny sposób godzi intelekt i duchowość z zamiłowaniem do sportu i zmysłowych rozrywek oraz mocnych wrażeń.
Koziorożec
Są dwa symbole tego znaku – kozioł górski i kozioł z rybim ogonem. W pierwszym linia ma kształt litery V, nie tylko dlatego, że ukazuje jego głowę zwieńczoną rogami. To także symbol sukcesu, zwycięstwa, godności i zaszczytów, do których dąży ten ambitny znak. Drugi piktogram oznacza morskiego kozła, mitologiczne zwierzę, które, gdy morza zaczęły wysychać, wyszło na suchy ląd. Z czasem zanikł mu rybi ogon, wyrosły zaś nogi, które zaadaptowały się do skalistych ścieżek. Jego rogi mogą też wiązać się z uporem i sztywnością poglądów.
Wodnik
Jego symbol reprezentuje żywioł Powietrza, a nie Wody. Mimo że wywodzi się z egipskiego hieroglifu oznaczającego wodę. Dwie równoległe sinusoidy interpretuje się raczej jako wiatr lub fale eteru. Są w ciągłym ruchu, jak umysł Wodnika, który nieustannie pracuje na najwyższych obrotach. Znak ten słynie ze swoich możliwości intelektualnych. Dopatrywać się tu można również dwóch węży, które w starożytnym Egipcie symbolizowały mądrość i oświecenie.
Ryby
Dwunasty znak zodiaku ma podwójną naturę, co pokazują dwie ryby płynące w różne strony, jednak związane ze sobą magiczną wstęgą. Piktogram przedstawia dwa półkola, które przypominają półkule mózgowe. Jedna z nich reprezentuje świadomość, druga podświadomość. Ryby żyją jednocześnie w dwóch światach – realnym, fizycznym oraz w krainie marzeń i fantazji. Ta dwoistość czasem utrudnia życie. Znak ten rządzi stopami, może dlatego w jego ikonce dopatrzeć można się dwóch stóp.
Katarzyna Owczarek