Czy wiesz, że Twoje ciało może zaprzeczać temu, co mówią usta? Aha! Naukowcy twierdzą, że mowa ciała dużo lepiej niż słowa przekazuje wszelkie emocje, a w sprawach miłości może całkowicie zastąpić werbalną (językową) komunikację. To, co mówimy, czyli słowa i modulacja głosu, stanowią podczas rozmowy zaledwie 35 procent przekazywanych informacji, natomiast ponad 65 proc. jest przekazywana ciałem. Kiedy kontrolujesz swój język ciała, możesz dokładniej przekazywać wiadomości. Sprawdź jak.
Poznaj swoją mowę ciała
Przechylenie głowy
To oznaka autentycznego zainteresowania, zachęca do dalszego mówienia. Powstrzymaj się jednak od tego, jeśli ktoś smęci na randce. Inaczej nigdy nie skończy opowiadać. Ale uwaga! Pochylenie głowy może zostać odczytane jako znak poddania się. Mężczyzna, gdy to widzi, zakłada, że jest w stanie kobietę kontrolować… ale nie wie, jak bardzo jest w błędzie. Jeśli chcesz emanować pewnością siebie i autorytetem, powinnaś trzymać głowę prosto i unikać jej przechylania.
„Przestrzeń” ciała
Wiele kobiet „kuli się”, by zajmować jak najmniej miejsca. Ale kuląc się, dajesz facetowi znak: jestem uległą owieczką, godzę się na wszystko. Kobieta siedząca lub stojąca prosto, z ramionami do tyłu i rozłożonymi stopami pokazuje, że to ona kontroluje sytuację i domaga się szacunku. Którą wolisz być?
Uśmiech
Większość ludzi myśli, że gdy kobieta uśmiecha się, wyraża tym swoje szczęście i życzliwość. Ale nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wiele kobiet uśmiecha się ze zdenerwowania…
Gesty i geściki
Takie jak zabawa włosami, biżuterią, chwytanie za ramiona lub dotykanie szyi oznaczają, że jesteś nerwowa. Jednak wielu mężczyzn opacznie rozumie je jako… zachętę do flirtu, a nawet czegoś więcej. Podobnie z pochylaniem się ku swojemu rozmówcy – mężczyzna odczyta to jako zaloty, podczas gdy ty po prostu chcesz lepiej usłyszeć, co mówi.
Siła uścisku dłoni
To, jak kobieta podaje rękę, może wiele o niej powiedzieć. Słaby uścisk dłoni informuje odbiorcę, że jesteś nieśmiała, zastraszona, nerwowa. Silny uścisk to wizytówka pewności siebie. Chyba lepiej?
Skrzyżowane ręce
Wyrażają sprzeciw wobec kogoś podczas rozmowy lub kłótni. Niektóre kobiety również krzyżują ręce, gdy znudzą się rozmową i chcą jej zakończenia.
Mruganie
Niektórzy mężczyźni myślą, że mruganie powiekami oczu jest znakiem, że kobieta jest nimi zainteresowana. Tymczasem kobiety szybko mrugają, gdy są zdenerwowane, niespokojne, czują się zagrożone.
Stukanie palcami o stół
Jest zwykle oznaką niecierpliwości lub nudy. Bębniąc palcami w stół, dajesz znak, że jesteś zmęczona rozmową lub sytuacją, w której się znajdujesz. Czy napewno? Może wybijasz rytm piosenki?
Niespokojne wargi
Gdy zaciskasz usta, wysyłasz sygnał: spadaj na drzewo! Nie najlepsze rozwiązanie, jeśli on ci się naprawdę podoba. Przygryzasz wargę, gdy jesteś zmartwiona. Pamiętaj jednak, że mężczyźni błędnie interpretują ten sygnał jako wyraz pożądania. Jeśli taki ruch ma reprezentować pożądanie, towarzyszy mu więc intensywny kontakt wzrokowy. Chcesz zaciągnąć go do łóżka? Zagryzaj i…patrz.
Gestykulacja
Używasz podczas rozmowy wyrazistych gestów dłoni? Zastanów się, czy chcesz to robić. Z jednej strony jest to sygnał, że jesteś emocjonalnie zaangażowana w prowadzoną dyskusję. Ważne jest, abyś rozumiała, że zbyt ekspresyjne gesty rąk są zwykle odczytywane jako sygnał, że nie kontrolujesz emocji ani siebie. Jeśli chcesz być traktowana poważnie, powinnaś zminimalizować gestykulację.
tekst: Paweł Anusiewicz, A.K.
foto: shuttestock