– Mam dwuczłonowe imię Anna Laura. W domu mówili do mnie Anna. Potem, mieszkając już w Polsce, bo urodziłam się w Austrii, używałam tego drugiego
– wyznaje aktorka Laura Breszka. Dla niej Ania i Laura to energetycznie dwie różne osoby. Pierwsze imię wiąże się z młodością, drugie dodaje jej siły.
– To jakaś magia, bo gdy piszę „Laura Breszka”, czuję się dobrze, ale mogłoby być lepiej. To się zmienia, gdy dopisuję „A” obok mojego drugiego imienia: A. Laura (Anna Laura). Wtedy staję się naładowana dobrą energią
– tłumaczy aktorka. Moc imienia to jednak nie magia. Ono jest odzwierciedleniem naszej duszy i może dużo powiedzieć o osobowości tego, kto je nosi.
Imię to obraz duszy
– Bardzo lubię moje imię i jestem z nim bardzo związana, chociaż wiem, że jest jednym z najpopularniejszych na świecie
– mówi Anna Jurksztowicz, piosenkarka i producentka muzyczna. Imię wpływa na to, jaki mamy charakter i usposobienie. Potwierdzają to badania psychologiczne przeprowadzone m.in. przez dr Krystynę Doroszewicz ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Dlaczego tak się dzieje? Noszący to samo imię mają podobne cechy charakteru, ponieważ wiążą się z nim określone stereotypy.
Jaka więc jest Anna? To osoba błyskotliwa, wrażliwa i pełna kreatywności. W miłości chciałaby partnera, który zapewniłby jej stabilność nie tylko emocjonalną, ale i finansową. Sprawdza się jako żona i matka, ceni sobie komfort i wygodę. Jest miła i ma wielu przyjaciół. Tyle możemy wyczytać z charakterystyki imienia Anna. Sporo w tym prawdy, bo w środowisku artystycznym słynne są spotkania towarzyskie w domu Anny Jurksztowicz, podczas których stoły uginają się od przysmaków przygotowanych przez gospodynię.
Przykładem, jak imię współgra z osobowością, jest również Magdalena Zawadzka. Aktorka przeanalizowała opis swojego imienia i w pełni się z tym zgadza:
– Magdalena potrafi rozwiązać zawiłe problemy i znaleźć wyjście z kłopotliwej sytuacji. Bywa impulsywna, i to może zrażać do niej ludzi. Jednak gdy ktoś się do niej przekona, odnajdzie w Magdzie wierną i oddaną przyjaciółkę, która zawsze pomoże. Jest też zmysłową, ale i zaborczą kobietą. Poszukuje miłości pełnej, żywej i gorącej. – Ten skrócony opis idealnie do mnie pasuje.
Nawiemy go Wojsław, będzie wojownikiem
Według biblijnej Księgi Rodzaju, imiona pierwszych ludzi to Adam i Ewa. Hebrajski Adam oznacza człowieka i rodzaj ludzki, a Ewa – dająca życie. Przed wiekami imiona odzwierciedlały cechę danego człowieka, która go wyróżniała, np.: Rufus oznacza „rudowłosy”. Rodzice nadawali też takie imiona, które miały ukierunkować tego, kto je nosił – Wojsław, czyli ten, który będzie sławnym wojownikiem. Albo dawały ochronę. Anzelm np. był strzeżony przez Azów, czyli bóstwa skandynawskie.