Tajemnica rytuałów tybetańskich
Historia rytuałów tybetańskich jest owiana tajemnicą. Po raz pierwszy wspomina o nich amerykański obieżyświat Peter Kelder, autor książki „Źródła wiecznej młodości”. Podróżnik opisuje w niej spotkanie z pewnym starszym mężczyzną. Panowie poznają się przypadkiem na ławce w jednym z kalifornijskich parków i zaprzyjaźniają się. Starszy pan okazuje się emerytowanym pułkownikiem, który przez kilka lat mieszkał w Indiach. Tam napotkani wędrowcy opowiadają mu o niezwykłym klasztorze prowadzonym przez tybetańskich mnichów. Niezwykłym, bo skrywającym tajemnice wiecznej młodości…
Pułkownik rusza tropem mnichów, zatrzymuje się u nich na cztery lata, a kiedy wraca – nikt go nie poznaje. Bo trudno poznać kogoś, kto zamiast zestarzeć się, młodnieje o prawie trzydzieści lat! Magia czy zasługa tajemnej wiedzy mnichów? Kelder słucha historii starszego przyjaciela z wypiekami na twarzy i na podstawie jego opowieści postanawia napisać książkę. Poświęca ją właśnie rytuałom tybetańskim, sekretnemu sposobowi mnichów na wieczną młodość, witalność, czyste czakry i radość życia!
Modelka i autorka książek o zdrowym oraz szczęśliwym życiu Agnieszka Maciąg wykonuje rytuały tybetańskie codziennie. I proszę – w zeszłym roku skończyła 50 lat, a dzięki nim i odpowiedniej diecie nie choruje, a także wygląda jakby właśnie zaczynała studia!
Rytuały dają energię na cały dzień
Przed Tobą trudny i stresujący dzień? Wiesz, że się nie wyśpisz, a mimo to musisz znaleźć w sobie energię? Wtedy ćwiczenia najlepiej wykonywać rano, jeszcze przed śniadaniem. Zyskasz animusz, przegonisz depresyjne myśli, otworzysz się na nowe wyzwania i na ludzi. Odciążysz nie tylko głowę, ale i ciało – rytuały tybetańskie wzmacniają kręgosłup, wydzielanie hormonów i aktywność gruczołów, które pomagają funkcjonować w zdrowiu. Jeżeli jednak rano nie masz czasu na ćwiczenia, możesz wykonywać je wieczorem. Pamiętaj tylko, że tych pięć pozycji bardzo pobudza organizm, więc wykonuj je co najmniej kilka godzin przed snem. Inaczej szybko nie zaśniesz… A jeśli nawet, to wiedz, że możesz mieć bardzo nieprzewidywalne sny.
Jak ćwiczyć?
Wykonanie pełnego zestawu ćwiczeń zajmuje zaledwie 15 minut, a działa cuda. Zaczynaj powoli, od 2–3 powtórzeń danej pozycji, by twój organizm mógł zorientować się, o co chodzi. Z każdym tygodniem zwiększaj ilość powtórzeń, tak by finalnie wykonywać je po 21 razy. Ale spokojnie – to nie zawody sportowe, słuchaj ciała i skup się na oddechu! Rytuały, oprócz tego, że dodadzą ci energii, mają cię relaksować i wyciszać, a nie stresować, że jesteś niezdarna. To trening jest dla ciebie, nie odwrotnie!
✸ Ćwicz w wygodnych, luźnych albo elastycznych ciuchach, najlepiej na macie gimnastycznej albo kocu.
✸ Przed ćwiczeniami nie jedz 2 godziny ani nie pij alkoholu. Jeśli to możliwe – ogranicz używki i spożywanie cukru.