Alergia na kurz, pył i pyłki traw, zbóż i kwiatów dopada wielu z nas. Już z końcem kwietnia, aż do jesieni, niektórzy z nas miewają typowe symptomy alergii. Od pyłków uciec nie da, bo w wietrzne dni te drobiny wędrują z wiatrem nawet do 100 km. Katar sienny i astmę wywołują też kwitnące latem trawy, oblepiając śluzówkę nosa, oczy i oskrzela. Nasze ciało, walcząc z alergią wytwarza bowiem obronne cząsteczki białkowe, np. immunoglobulinę E (Ig E) – przeciwciała. Starając się złagodzić skutki alergii, zastosuj naturalne i skuteczne metody.
Delikatnie szczotkuj choć raz dziennie całe barki – przez 5 minut. Najlepsza będzie szczotka z naturalnego włosia albo rączka-myjka. Masuj skórę w kierunku serca od głowy, potem całą szyję, kark aż do barków, im poświęć najwięcej czasu. Poczuj ich rozluźnienie, oddychaj. Na koniec wklep w te miejsca kilka kropelek olejku saflorowego albo też z czarnuszki, dobry będzie też wiesiołek.
Znany kiedyś dobrze oman wielki, mający w swym korzeniu heleninę, poradzi sobie z alergicznym, mocnym kaszlem, nieżytami gardła i krtani. Działa wykrztuśnie i bakteriobójczo. Skutecznie ułatwia usuwanie zalegającego śluzu. Weź po 6 g (ok. 1 łyżki): korzenia lukrecji, biedrzeńca, ziela tymianku, owoców kopru włoskiego i zalej 1 litrem wrzącej wody. Zostaw napar na noc. Rano odcedź, dodaj łyżeczkę cukru albo miodu, wymieszaj i pij po łyżce wiele razy w ciągu dnia.
Najpierw sprawdź, czy olejek cię nie uczula. Jeżeli skóra zacznie cię swędzieć, piec albo się zaczerwieni, zmyj go ciepłą wodą.
Masaż głowy przynosi ulgę w katarze, bólach głowy, przyspiesza oczyszczanie zatok. Masaż zacznij od nasady nosa po jego obu stronach, następnie wymasuj zatoki od czoła, nad oczami, pod nimi, aż do ust.
Oto ajurwedyjski masaż młodości.
Możesz poczuć, jak przesuwa się śluz zalegający gdzieś głęboko. Gdy na chwilę przytka ci ucho, nie martw się tym, za chwilę się odetka. Wymasuj kolistymi ruchami głowę - wzdłuż jej środkowej części do środka karku. Masaż stosuj przy bólu głowy, podziała rozluźniająco.
Grażyna Repetowska