Zadbaj o włosy i cerę z pomocą wody ryżowej
Ryż przed gotowaniem powinno się wypłukać, jest w nim bowiem cała masa zanieczyszczeń oraz toksyn, w tym niebezpieczny arsen. Jego nadmiar może podnosić ciśnienie, zaburzać pracę serca i wywoływać raka, a dzieciom serwuje dodatkowo niestrawność, rozdrażnienie i problemy z koncentracją. Płukanie wodą oczyszcza ryż i czyni go bezpieczniejszym.
Ale nie tylko – według Medycyny Chińskiej płukanie i moczenie ryżu pobudza drzemiące w nim składniki odżywcze i czyni go lekkostrawnym. Ryż działa neutralnie na organizm – nie wychładza go ani nie rozgrzewa. Jest świetną bazą śniadań, obiadów i kolacji, a nawet słodkich przekąsek. Nie zawiera glutenu, nie wywołuje uczuleń i podrażnień, za to znajdziesz w nim bogactwo witamin! Dzięki dużej ilości tych z grupy B wspiera system nerwowy i wspomaga leczenie depresji. Witamina C pomaga odkwasić organizm po jedzeniu zakwaszających go produktów – cukru, mąki, alkoholu, dużej ilości soli, konserwantów, a witamina E korzystnie wpływa na stan skóry i paznokci. Ryżu nie powinno zabraknąć w menu osób będących po operacjach oraz tych stosujących dietę odchudzającą i antycukrzycową.
Jak przygotować wodę ryżową?
Staraj się kupować ryż w kilogramowych paczkach, nie w woreczkach foliowych. Te ostatnie, z racji zawartości plastiku, są szkodliwe dla zdrowia ze względu na obecność bisfenolu – pod wpływem gotowania w wysokiej temperaturze wydziela on substancje rakotwórcze.
Jeśli już masz ryż w woreczku, po prostu rozetnij go, a ryż wysyp do miski. Potem zalej zimną wodą – na jedną szklankę ryżu weź 6 szklanek wody. Zostaw ryż na 2-3 godziny, a najlepiej na noc. Przed gotowaniem przelej ryż na sicie jeszcze raz pod bieżącą wodą, a tę z moczenia zlej do miski i używaj.
Woda ryżowa - właściwości i efekty
Woda ryżowa przyśpiesza porost włosów i nadaje im błysku
Marzysz, aby na wiosnę mieć długie włosy? Przepłucz je w ciągu dnia wodą z moczenia ryżu, a na wieczór umyj i nie susz suszarką. Zamiast tego delikatnie oklep ręcznikiem i pozwól wyschnąć naturalnie. Woda ta, podobnie jak sam ryż, ma mnóstwo witamin: B, C i E, które wzmocnią twoje pukle od cebulek po końcówki.
Woda ryżowa wzmacnia włosy po farbowaniu i trwałej
Jeśli więc twoje włosy są zniszczone po farbowaniu i innych eksperymentach – spryskuj je często wodą z ryżu. Przelej ją do buteleczki ze sprayem i kilka razy dziennie opryskuj głowę i włosy na długości. Pamiętaj, by nie wychodzić z domu z mokrymi włosami ani tego dnia nie myć ich na noc, dopiero następnego dnia. Kurację stosuj dwa razy w tygodniu.
Regeneruje łysą skórę głowy – dla panów!
Skóra na czaszce jest bardzo delikatna i podatna na zranienia, dlatego wymaga dodatkowej warstwy ochronnej, a tę daje skrobia z ryżu. Po umyciu głowy zanurz dłonie w wodzie ryżowej i nasmaruj skórę z łysinką. Będzie mniej podrażniona, a nawet odporniejsza, dodatkowo wzmocnią się cebulki.
Woda z ryżu pomaga skórze
Ujędrnia ją, zwęża pory i wygładza cellulit. Wystarczy dodać 4 szklanki wody ryżowej do wanny i dopełnić ciepłą wodą z kranu. Skrobia z ryżu złagodzi wszelkie podrażnienia – w tym te w miejscach intymnych. Rozjaśni przebarwienia i pomoże uporać się z trądzikiem. Dodatkowo dzięki dużej zawartości witaminy A i C pobudza produkcję kolagenu w skórze, działa ujędrniająco na uda, pośladki, brzuch i piersi.
Siedząc w wannie, nie zapomnij przecierać również skórę twarzy, a oczyścisz pory i je zwęzisz. Jeśli masz przebarwienia na dekolcie, czole albo rękach, 3 razy w tygodniu smaruj wodą z ryżu te miejsca.
Woda ryżowa wzmacnia korzenie kwiatów
Kwiaty doniczkowe – po zimie lub po przesadzaniu – też wymagają specjalnej opieki. Woda ryżowa dobrze wpłynie na zdrowie ich korzeni – wzmocni je i nawilży. Używaj jej wtedy, gdy zobaczysz, że któraś roślina marnieje.
Ryż na bogactwo... i kłopoty żołądkowe
Po większych porządkach w domu przed wejściem, nawet na klatce schodowej, wysyp garstkę ryżu z intencją przywołania do siebie dobra. Jakiegokolwiek dobra, o jakim marzysz – a ono przyjdzie. W kąciku bogactwa, czyli w lewym górnym rogu kuchni, trzymaj zawsze odrobinę ryżu w osobnym pojemniku (misce, słoiczku), a niczego ci nie zabraknie.
Jeśli masz problemy z żołądkiem, pojawiają się nudności, biegunki lub wymioty, odlej wodę po gotowaniu ryżu. Jest ona wspaniałym tonikiem, który złagodzi bóle żołądka i skurcze jelit. Sprawdza się także jako napój izotoniczny przed albo po treningu.
Foto: Unsplash