Nerki w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej
Zimno i lęki Tradycyjna Medycyna Chińska wiąże z osłabioną energią nerek, czyli niedoborami Qi. Taki stan sprawia, że bardzo trudno się rozgrzać bez dodatkowego wspomagania, ale też działa to w drugą stronę – nadmierne wystawianie się na zimno (zwłaszcza podbrzusza i okolic krzyża), długotrwały lęk i stres, uszkadzają nerki. System Nerek związany jest z przetrwaniem, czyli ruchem energii Qi do środka.
Podczas zimowych miesięcy magazynujemy ją w podbrzuszu, skąd powinna nas zasilać (i dawać ciepło) w chłodne miesiące. Nerki są narządem podwójnym, mają więc i podwójną naturę – jing (lewa) i jang (prawa), czyli łączą w sobie żywioł Wody i Ognia.
Oba te elementy można i należy wzmacniać odpowiednią dietą, bowiem harmonijne ich działanie w podbrzuszu pomaga nerkom utrzymywać równowagę płynów w ciele i właściwie je rozprowadzać. Wtedy nie puchniemy, tkanki są dobrze nawodnione, składniki odżywcze trafiają do wszystkich części ciała, a toksyny są sprawnie odprowadzane do węzłów chłonnych i wydalane.
Gdy energia magazynuje się i płynie prawidłowo, System Nerek jest zdrowy i silny, a wtedy pobudza nasze zaufanie do życia i ludzi, sprawia, że jesteśmy odważni, optymistyczni, odporni na stres i choroby, mamy mnóstwo niespożytej siły, ale też spokoju i delikatności, długo żyjemy. Łatwo osiągamy swoje cele, mamy silną wolę i charyzmę.
Słaby powoduje brak poczucia bezpieczeństwa i wiary w siebie, a w wyniku tego utratę radości życia, wycofanie, nieufność, nieśmiałość, niepewność, podejrzliwość, strach, a nawet przerażenie i fobie. Z silnego lęku rodzić się może potrzeba kontrolowania wszystkiego i wszystkich, despotyzm. Jesteśmy wyczerpani fizyczne, nie opuszcza nas też uczucie zimna. Strach i lęki blokują bowiem transformującą moc ognia, a to prowadzi do wyziębienia i utraty sił.
Nerkowy styl życia
Taki powinniśmy prowadzić zawsze, gdyż zdrowie tych narządów jest podstawą zdrowia i prawidłowego funkcjonowania całego organizmu – nie tylko jesienią i zimą. To z nerek czerpiemy siły życiowe. Jak więc je uzdrowić, gdy są osłabione i zacząć zasilać je potężną dawką Qi?
Najważniejsze, to zadbać o ciepło – szczególnie okolic pasa i miednicy. Możesz też je dodatkowo dogrzewać termoforem, poduszką elektryczną lub gryczaną. Chodź wcześniej spać (godz. 21–22.00) i wstawaj wraz ze wschodem słońca, oszczędzaj się i nie pracuj ponad siły, regularnie medytuj i chodź na spacery, by regenerować się psychicznie i uwalniać stres zgromadzony w ciele.