Okłady z soli - jak działają?
Wodny roztwór soli ma niezwykłe właściwości: oczyszcza krew, wyciąga wszelkie drobnoustroje z organizmu i leczy stany zapalne. Jak to się dzieje? Opatrunek solny pochłania płyny ciała znajdujące się pod skórą, a zawierające np. wirusy i bakterie (wsiąkają one w tkaninę). Do tkanek, z których odciągnięte zostały zarazki, napływają nowe, świeżo wyprodukowane przez organizm, zdrowe płyny. W ten sposób to, co znajduje się pod solnym bandażem, jest oczyszczane ze wszystkiego, co powoduje stan zapalny i chorobę. Potrzebna jest seria opatrunków – ich liczba zależy od tego, jak poważne jest schorzenie, dolegliwość czy uraz. Wyzdrowienie możliwe jest już po 7–10 dniach, czasem jednak może to trwać dłużej.
Zasady stosowania okładów z soli
Aby kuracja pozwoliła szybko wyzdrowieć, ważne jest ścisłe przestrzeganie zasad:
- opatrunek musi być z chłonnego, przewiewnego materiału – najlepsze będą bawełniane bandaże, gaza, cienkie lniane albo bawełniane ściereczki
- gazę i bandaże układaj w 8 warstw, ściereczki w 4 warstwy
- skóra, na której będzie leżał opatrunek, musi być czysta – bez śladu maści, tłuszczu, alkoholu czy jodu
- sól działa tylko w miejscu nałożenia, na wybrany obszar ciała lub narząd, więc bandaże przykładaj dokładnie w chorym miejscu
- roztwór, w którym zamoczysz opatrunek, powinien być dość gorący; zmoczony materiał odciśnij tak, by nie był zbyt suchy, ale i niezbyt mokry, nie może ociekać
- roztwór soli powinien mieć od 8 do 10 proc. – ani więcej (zbyt mocne, szkodliwe działanie), ani mniej (za słabe)
- jeśli kurację chcesz stosować na choroby płuc, pamiętaj, że jest ona wykluczona podczas krwawienia z płuc; przy wszelkich innych chorobach płucnych opatrunek lepiej jest przyłożyć na plecach
- każdy opatrunek powinien dobrze przylegać do chorego miejsca, a po zdjęciu opatrunku bardzo dokładnie wypłucz go pod kranem.
Jak zrobić okład z soli
Roztwór przygotujesz szybko i łatwo: Weź: 1 l (1000 g) przegotowanej wody.
* roztwór 8 proc. – do 1 l wody wsyp 80 g soli niejodowanej
* roztwór 10 proc. – do 1 l wody wsyp 100 g soli niejodowanej
Do roztworu włóż ułożone razem warstwy gazy, potrzymaj je w nim przez minutę, potem odciśnij. Opatrunek przyłóż w wybranym miejscu ciała, nakryj go suchym, wełnianym lub bawełnianym materiałem, całość zamocuj bandażem elastycznym, by się nie przesunęła. Przy poważniejszych schorzeniach bandaże trzymaj przez całą noc lub w dzień przez ok. 8 godz., a kolejne nakładaj dopiero po dobie od zdjęcia poprzedniego – skóra musi odpocząć. Opatrunki na lżejsze dolegliwości przykładaj na 1–3 godziny i powtarzaj kilka razy na dobę.
Na te dolegliwości stosuj opatrunki z soli
Na migrenę i grypę – okłady z bandaży
Bandaże z roztworem solnym sprawdzają się przy różnych dolegliwościach i chorobach. Opisywane są przypadki leczenia tą metodą zarówno bólów głowy, problemów z zębami, trudno gojących się ran, wszelkich infekcji, zwichnięć, stanów zapalnych stawów, mięśni i narządów wewnętrznych, zakażenia krwi, a nawet… nowotworów (piersi, płuc, prostaty etc.)! By leczenie było skuteczne, musisz znać jak najdokładniejsze miejsce problemu. Na przykładzie poniższych kuracji możesz postępować w podobny sposób w innych miejscach ciała, wielkość i mocowanie opatrunków dostosowując do swoich potrzeb.
Katar i bóle głowy
Wyleczysz je, nakładając kompres na czoło i tył głowy – dolegliwości powinny przejść po ok. półtorej godziny. Kompresy możesz zamocować, naokoło obwiązując głowę bandażem elastycznym.
Infekcje gardła i zapalenie oskrzeli
Wymagają nałożenia 3–4 warstw tkaniny na głowę (czoło i skronie) i całą szyję, oraz (przy zapaleniu oskrzeli) na plecy 2 warstwy mokrego i 2 warstwy suchego opatrunku. Odpowiednio je zawiązując, można zostawić je na całą noc albo na dzień, na ok. 8 godzin. Okłady trzeba będzie powtórzyć 4-5 razy, potem choroba ustępuje.
Na rany na skórze (też większe i ropiejące) na 2 godz. przykładaj gazę z roztworem 8 proc. – zagoją się.
Tekst: Natalia Badowiec
Foto: Unsplash