Czy zjadłabyś coś, co miałoby na opakowaniu długą listę konserwantów i składników powodujących zaparcia lub mdłości? Chyba nie? Oczywiście, że nie! Żołądek wywraca się na lewą stronę od samego wyobrażenia takiego cudu inżynierii żywieniowej. Zwykle na skład kosmetyków na półkach sklepowych zwracamy mniejszą uwagę i mniej przejmujemy się długą litanią nie zawsze znajomo brzmiących nazw. Byle nie było SLS, parabenów, sztucznych barwników i substancji zapachowych, a reszta… no cóż, krem musi się z czegoś składać! A przecież najlepsze kosmetyki to te najprostsze, zawierające jeden, dwa, góra trzy nieprzetworzone komponenty naturalnego pochodzenia. Hm… no tak, ale tych raczej nie znajdziesz w drogerii… tylko w sklepie spożywczym i swojej lodówce!
Naturalne kosmetyki wprost z Twojej lodówki
Z ziemniaka zrób maseczkę
To zwyczajne warzywo, ale jakie uniwersalne! Ziemniaczane maseczki odmładzają, nawilżają, odżywiają, wspomagają syntezę kolagenu, rozjaśniają przebarwienia i cienie pod oczami, zwężają rozszerzone naczynka i pory, walczą z trądzikiem i matują skórę, a to wszystko dzięki dużej ilości miedzi, siarki, potasu oraz witamin C, D i tych z grupy B! Sprawdzi się do skóry wrażliwej, podrażnionej i suchej.
Maseczka z ziemniaka do każdej cery: średniego, obranego, surowego ziemniaka zetrzyj na tarce i nałóż na twarz, po 20 minutach zmyj ciepłą wodą. Dla dodatkowego efektu wybielającego możesz połączyć papkę z sokiem z cytryny albo z miodem, jeśli maska ma mieć działanie odżywcze.
Ogórek rozjaśni skórę
Sok z ogórka rozjaśnia odcień skóry i piegi, a miąższ i skórka nawilżają i ściągają pory. Możesz rozdrobnić go na papkę i nałożyć w formie maseczki lub pokroić na cienkie plasterki i obłożyć nimi twarz.
Pomidor - dobry na okłady
To warzywo to bogactwo witamin i minerałów, m.in. potasu. Pierwiastek ten pomaga usuwać nadmiar wody z organizmu i redukuje cellulit. Sok można wykorzystać do okładów lub smarowania miejsc z pomarańczową skórką. Szklankę soku pij każdego dnia, a zapomnisz o puchnących nogach.
Marchewka hamuje starzenie
Marchewka dostarcza skórze witaminy A i hamuje procesy starzenia. Na skórę należy nakładać ją oszczędnie, by nie zabarwić jej na pomarańczowo, więc sprawdzi się jako dodatek do innej maski. Za to szklanka soku z marchewki dziennie zastąpi wizyty w solarium – nada skórze piękny, opalony odcień.
Z pietruszki zrób tonik
Sok z jej świeżego korzenia działa wybielająco na skórę, więc jest pomocny przy piegach, przebarwieniach i nierównym kolorycie cery. Natomiast napar z korzenia i wywar z natki leczy wypryski i wszelkie problemy, jakie ma skóra łojotokowa, zapobiega nadmiernemu poceniu się. Każdy z uzyskanych płynów możesz wymieszać z hydrolatem, np. różanym lub lawendowym, i używać jako tonik.
Chrzan zwalczy przebarwienia
Korzeń chrzanu to ostry zawodnik, dlatego z piegami, plamami starczymi i przebarwieniami rozprawia się bez pardonu! Pomóż mu się wykazać, robiąc maseczkę chrzanową: starty korzeń wymieszaj z jogurtem naturalnym (lub mlekiem, octem winnym, octem jabłkowym), nałóż papkę na „brzydkie” miejsca i zostaw na 15-20 minut. Zmyj wodą mineralną lub przegotowaną.
Rumianek na ukojenie
Jego kwiaty zawierają dużo witaminy C, a to sprawia, że działa odmładzająco na skórę i ją rozjaśnia. Przeciwzmarszczkową i kojącą maseczkę wykonasz, zalewając garść kwiatów rumianku ½ szklanki wrzącego mleka i odstawiając napar na 15 minut. Po tym czasie odcedź płyn i wymieszaj z mielonym siemieniem lnianym (3 łyżeczki) na papkę. Ciepłą nałóż na twarz, szyję i dekolt, a po 20 minutach zmyj letnią wodą.
Nagietek lekarski oczyszcza
Wyciągi z kwiatów nagietka działają przeciwzapalnie, ochronnie, oczyszczająco, kojąco i bakteriobójczo, więc sprawdzają się przy leczeniu ran i trądziku. Łyżkę suszonych lub świeżych kwiatów nagietka zalej szklanką wrzątku i naparzaj 15-20 minut. Po przecedzeniu używaj go jako toniku przez kolejne dni, przechowując go w lodówce.
Róża do pielęgnacji suchej cery
Woda różana doskonale pielęgnuje cerę suchą i dojrzałą, a z jej sproszkowanych płatków możesz zrobić piling lub dodać je do maseczki regenerującej.
Miód nawilży cerę
Dzięki zawartości mnóstwa witamin (A, B, C, D, K, E, PP), wapnia, potasu, magnezu, fosforu oraz białek i tłuszczów, maseczki z jego dodatkiem działają przeciwzapalnie, antybakteryjnie, antyalergicznie, odżywczo i silnie nawilżająco. Miód zawiera także kwasy organiczne, dlatego stanowi delikatny dla cery, ale silny w działaniu piling. Jest to jeden z najbardziej uniwersalnych produktów – idealny do skóry suchej, zmęczonej, dojrzałej, trądzikowej, łojotokowej, wrażliwej i mieszanej. Skóra po miodowej kuracji jest nawilżona, gładka, jędrna, elastyczna, bez podrażnień, zmarszczek, krostek i pryszczy.
Maseczka nawilżająca dla każdej cery: 1 łyżkę miodu wymieszaj z 2 łyżkami tłustej śmietany, nałóż na twarz i potrzymaj 15 minut, potem zmyj letnią wodą. Maseczka odżywcza dla każdej cery: 1 łyżkę miodu wymieszaj z 3 łyżkami ciepłej oliwy z oliwek, nałóż na twarz, szyję i dekolt, zabezpiecz folią i ręcznikiem. Zostaw na pół godziny, potem maseczkę usuń ręcznikiem papierowym i przetrzyj skórę tonikiem.
Pamiętaj, by zawsze sprawdzić, czy nie masz alegrii na którykolwiek ze stosowanych produktów. Nałóż odrobinę na zgięciu łokcia i poczekaj 15 minut. Jeśli skóra nie jest czerwona, ani nie swędzi, spokojnie możesz go nałożyć na większą powierzchnię.
Tekst: Natalia Badowiec
Foto: Unsplash